ניהול תהליכים של לינוקס: פקודות שכדאי לדעת

האם אתה חושב שמחשב הלינוקס שלך ידאג אוטומטית להכל בעצמו? לפעמים יתכן שתצטרך להיכנס ישירות.


ניהול תהליכים הוא מקרה מעניין. לינוקס יוצרת תהליך בכל פעם שתוכנית מופעלת, על ידך או על ידי לינוקס. תהליך זה הוא מכל מידע על אופן פעולתה של התוכנית ומה קורה.

אם התהליך פועל ונגמר כראוי, אז הכל נורא; עם זאת, אם הוא משלה את המעבד או מסרב ללכת כשמגיע הזמן שלו, פקודות הלינוקס המתוארות להלן עשויות לעזור לך להחזיר את החוק והסדר..

נתחיל ברשימה של דברים שאולי תרצו לעשות בעת ניהול תהליכי לינוקס:

  • ראה אילו תהליכים פועלים
  • ראה כמה ממערכת הלינוקס שלך משתמשים בתהליכים (במיוחד כל חמדנים)
  • אתר תהליך מסוים כדי לראות מה הוא עושה או לנקוט בפעולה שלו
  • הגדר או שנה את רמת העדיפות המשויכת לתהליך זה
  • הפסק את התהליך אם הוא לא הצליח לחיות את התועלת שלו או אם הוא לא מתנהג

יש להזין את הפקודות המתוארות להלן דרך ממשק שורת הפקודה. פשוט פתח חלון מסוף (כל הטקסט) כדי לגשת לממשק זה. זה אולי נראה בסיסי, אבל הוא למעשה מאוד עוצמתי וגמיש – בדיוק הדבר כדי לשמור על כל התהליכים האלה בתור.

1. למעלה

חלק עליון

הפקודה העליונה נותנת לך מידע על התהליכים הקיימים כעת. כפי שמוצג מדגם המדגם לעיל, החלק הראשון של המידע הוא סקירה כללית של המצב.

החלק השני, המאורגן בעמודות, מביא פרטים לכל תהליך, כולל מספר הפניה הייחודי שלו (PID), עדיפות (PR), סטטוס (S) ושימוש במשאבים (% CPU למשל).

2. htop

פקודת ה- htop היא כמו למעלה, אך יפה וחכמה יותר. המידע מוצג בפורמט ברור יותר, ותוכלו לבחור בתהליך מסוים (השתמש במקשי החצים) ואז לפעול עליו (השתמש במקשי F1, F2 וכו ‘) עם תצוגת ה- htop..

אז מדוע מישהו ישתמש במשהו שאינו htop? פשוט מכיוון ש- htop לא תמיד זמין כברירת מחדל במערכות לינוקס (ואילו הטופ זמין תמיד).

יתכן ותקיים שלב התקנה נוסף לפני שתוכל להשתמש בו. הוראות ההתקנה שלך יתקבלו htop לאחר התקנת ה- htop אם אתה משתמש באובונטו או בדביאן, למשל.

הצבעים שמשתמשים בתצוגה בתצוגה עוזרים להעביר את המסר שלה.

פסי ה- CPU והזיכרון עשויים להציג פסי כחול עבור תהליכים בעלי עדיפות נמוכה, ירוק בעדיפות רגילה או אדום עבור גרעין. צהוב מתאים לזמן ההמתנה של IRQ (בקשת הפרעה), זמן מגנטה לזמן IRQ רך ואפור ל- I / O (קלט / פלט) זמן המתנה.

נתון ממוצע העומס מייצג את המידה בה מעבד המעבד עסוק. נתון של “1.0” מתאים למאה אחוז עסוקים. הנתון של “0.37” בתצלום המסך למטה מתאים ל 37 אחוז.

זהו ממוצע העומס ברגע האחרון. שתי נתוני הממוצע העומס האחרים הם ממוצעי העומס בחמש השנים האחרונות ו -15 הדקות האחרונות בהתאמה.

htop

3. ps

השתמש בפקודה ps כדי לרשום תהליכים פועלים (למעלה ו- htop מפרט את כל התהליכים בין אם הם פעילים או לא פעילים). עם זאת, עליך לציין אפשרות כזו או אחרת כדי לקבל מידע שימושי.

הפקודה ps -a תפרט את כל התהליכים במערכת שלך. הפקודה ps -a | grep mysqld אז היה בוחר את תהליך mysqld אם, למשל, היה לך חיבור דרך המערכת למסד נתונים של MySQL.

4. pstree

צעד למעלה מפקודת ה- PS הפשוטה, pstree משמש להצגת תרשים עץ של תהליכים המראים גם קשרים שקיימים ביניהם..

כל תהליך נוצר או נוצר על ידי תהליך אחר (תהליך אב) בלינוקס. מה שחשוב לדעת הוא שאם אתה משנה משהו לתהליך הורה, אתה משפיע גם על תהליכי הילד.

בפרט, אם אתה עוצר את ההורה, אתה עוצר באופן אוטומטי את הילדים!

5. מי

הפקודה מי תציג רשימה של כל המשתמשים שנכנסים כרגע למערכת הלינוקס שלך. אם זה רק אתה ומערכת ההפעלה עצמה, יש לך יד חופשית לנהל תהליכים כרצונך.

מצד שני, אם גם משתמשים אחרים (אנושיים) מחוברים, היזהר לפני שינוי או סיום תהליכים שעשויים להיות חשובים עבורם.

אתה יכול גם להשתמש בפקודת המשתמשים למידע פשוט יותר, בפקודת whoami כדי לומר לך מי אתה (כפי שנתפס על ידי המערכת), ובפקודה w, שמספקת לך לא רק את שמות המשתמשים, אלא מידע על מה הם כרגע עושה.

6. להרוג

כפי ששמו מרמז, ניתן להשתמש בהרג כדי לסיים תהליך עם דעות קדומות קיצוניות. למרות שבמובן הכללי יותר, תפקידו לשלוח אותות (שאחד מהם הוא “למות!”).

זה מאפשר לך להפסיק תהליכים בודדים או קבוצות תהליכים מבלי שתצטרך להפסיק או לאתחל לחלוטין את מערכת הלינוקס שלך – דבר שמשתמשים אחרים עשויים להעריך גם הם.

נניח שתהליך ה- mysqld שלך אינו כשורה. כידוע מהתצוגה העליונה שלך, לתהליך זה (בדוגמה שלנו למעלה) יש PID של 5979. להפסקת תהליך זה, אתה יכול להקליד:

להרוג 5979

אם מסיבה כלשהי זה לא מספיק, ישנן אפשרויות אגרסיביות יותר. דוגמה לכך היא האפשרות -9 (הידועה גם בשם -KILL):

להרוג -9 5979

או

להרוג -רוג 5979

אם אינך מכיר את ה- PID או שאתה רוצה לבצע קיצור דרך (רק וודא שהוא הנכון), פקודת ה- killall תאפשר לך לסיים את כל המקרים של תהליך עם אותו שם. כדי להרוג את כל התהליכים המכונים mysqld, לדוגמה, הקלד:

killall -9 mysqld

אם הרג נראה פשוט לא ידידותי מדי, אולי תרצה קודם לנסות להיות “נחמד”. הפקודה הנחמדה מאפשרת לך להגדיר את העדיפות של תהליך לפני שאתה מפעיל אותו (השתמש ב- renice לתהליך שכבר פועל).

סיכום

הפקודות שתוארו לעיל הן רק חלק קטן מכל מה שיש לממשק שורת הפקודה להציע.

אתה יכול לפרוס ולמתק את ניהול תהליכי Linux שלך באינספור דרכים, בזכות אפשרויות הפקודה השונות והיכולת לשלב כמה פקודות בבת אחת..

על ידי ניסיון אותם בעצמך, תראה אילו פקודות הכי שימושיות עבורך. רק זכרו לחשוב על השפעתם לפני שתוציאו לפועל.

מקורות תמונות: extensionengine.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me