iceaddis: חממת הזנק לבניית מערכת אקולוגית יזמית מבוססת טכנולוגיה באתיופיה

TL; ד”ר: iceaddis, מרכז החדשנות הראשון של אתיופיה, פועל לטפח יזמות מבוססת טכנולוגיה באמצעות התמיכה שלה בחברות סטארט-אפ. תוכנית הדגירה Ice180 של הארגון מספקת חונכות, אימון, הדרכה וחשיפה ברשת למיזמים פוטנציאליים גדולים במטרה לפתור בעיות המשפיעות על קהילות מקומיות. עם יעדים עתידיים להרחיב אזורית ולמנף את המשאבים של שותפויות ציבוריות-פרטיות, iceaddis שואפת להשפיע ממש על הצמיחה הכלכלית באתיופיה.


החדירה לאינטרנט – אחוז האוכלוסייה במדינה המשתמשת באינטרנט – משתנה בכל רחבי העולם. נכון לשנת 2019, כווית מתגאה בשיעור הגבוה ביותר (99.6%), בעוד צפון קוריאה שוכנת בקצה הנגדי של הספקטרום, כמעט ללא אינטרנט בגלל השלטון הסמכותי במדינה.

באפריקה יש את החדירה הנמוכה ביותר לאינטרנט לפי אזורים גאוגרפיים, בכ 40%. ביבשת, שיעור החדירה לאינטרנט של אתיופיה נחלש על 18.8% לעומת 89.8% של קניה, בין היתר בגלל שוק טלקומוניקציה מוסדר בכבדות והשבתות אינטרנט שהוזמנו על ידי המדינה..

אבל יזמי טכנולוגיה אתיופים בוחרים להתבונן בחיוביות. שיעור החדירה לאינטרנט של 18.6%, למשל, עדיין שווה ליותר מ 20 מיליון משתמשי אינטרנט בהתחשב באוכלוסיית המדינה המונה יותר מ -110 מיליון תושבים. ועם רפורמה רגולטורית מבטיחה באופק, צמיחת התעשייה הפורחת היא אפשרות אמיתית.

מרקוס למה, מייסד משותף ומנכ

מרקוס למה, מייסד משותף & המנכ”ל, נתן לנו מבט מבפנים על iceaddis, החממה הטכנולוגית הראשונה של אתיופיה.

כאשר יזמות מבוססת טכנולוגיה ממשיכה לבסס את מעמדה על סדר היום של המדינה, iceaddis, מרכז החדשנות הראשון של אתיופיה, פועל לטפח מערכת אקולוגית תוססת למתחילים מקומיים..

“אנחנו בעצם חנות אחת לסטארט-אפיסטים,” אמר מרקוס למה, מייסד משותף & מנכ”ל iceaddis. “אנו מספקים כלים טכניים, נתונים הקשורים לשוק, חללי עמיתים ותוכנית דגירה המשמשת שער לפתיחת חברת טק.”

תוכנית הדגירה, Ice180, מספקת חונכות, אימון, הדרכה וחשיפת רשת למיזמים בעלי פוטנציאל גבוה כדי לעזור בטיפול בבעיות המשפיעות על קהילות מקומיות. עם הכוונת להרחבה אזורית ותוכניות למנף את המשאבים של שותפויות ציבוריות-פרטיות, iceaddis בסופו של דבר נועד להאיץ את הצמיחה הכלכלית באתיופיה.

העברת שטח לעבודה, סדנאות וייעוץ

מרקוס הקים את iceaddis, שבסיסה בעיר בירת אתיופיה, אדיס אבבה, בשנת 2011. באותה תקופה, רק 0.4% מתושבי אתיופיה היו בעלי גישה לאינטרנט והיתרונות המשמעותיים שלו מבחינת צמיחה כלכלית, שקיפות וגישה למידע..

מלכתחילה, iceaddis כיוונו לדרבן חדשנות על ידי קירוב בין חוקרים, יזמים ומפתחים לקידום פתרונות טכנולוגיים לאתגרים מקומיים (אחרי הכל, קרח מייצג חדשנות, שיתוף פעולה ויזמות)..

מרכז החדשנות הפך לראשון מסוגו באתיופיה, שם פעל לבנות קהילה של יזמי טק מאפס.

חברי iceaddis

קהילת iceaddis נהנית ממרחב עמיתים לעבודה ומשאבים עסקיים.

מרקוס אמר כי “בהתחלה בדקנו את תפקידם של חברות סטארט-אפ בכלכלה האתיופית ואילו סוגים של מוצרים, שירותים ושווקים מתעוררים נוכל להמשיך ולהתמודד עם אתגרים מקומיים.” “יש לנו חזון לבנות מערכת אקולוגית של יזמות מבוססת טכנולוגיה באתיופיה, ועל זה עבדנו בשנה האחרונה.”

השוק האתיופי מציג אתגרים רבים שעל סטארט-אפים להתגבר עליהם. קניה, לעומת זאת, מובילה בתחום החדשנות הפיננסית ביבשת. שירות הכסף הנייד פורץ הדרך, M-Pesa, זכה להצלחה מסיבית, מה שמאריך את הכללתו הכלכלית.

האתגרים סביב תשתיות טלקום, רגולציה פיננסית ומדיניות עסקית פדרלית עיכבו התקדמות דומה באתיופיה – כמו גם מחירי אינטרנט גבוהים.

“עבור חיבור אינטרנט DSL של 1 מגהביט לשנייה, המחירים של אתיופיה הם מהיקרים בעולם,” אמר מרקוס. “למרבה המזל, גישה לנייד היא במחיר סביר יותר, והיא הופכת לזולה יותר, כאשר חלק מהספקים מקטינים עלויות בכ 50% בחודשים האחרונים. זה יעזור לחדירת האינטרנט להגדיל. “

תוכנית Ice180: עזרה בטיפול באתגרים מקומיים

בממוצע, iceaddis נותנת חסות לעשרה סטארט-אפים מדי שנה באמצעות תוכנית הדגירה Ice180 שלה, שמטרתה להקל על הרעיון, אבות-טיפוס, פיתוח וגודל של סטארט-אפים מבטיחים אתיופים. כל סטארט-אפ זוכה לתמיכה בתוכנית במשך 180 יום, או כחצי שנה, המורכבת מחונכות, אימונים, אימון אישי ורשתות..

השירותים כוללים גם תמיכה בפיתוח מוצרים, תמיכה במנהל, תחרויות pitch, השקות מוצרים, אירועים, וגיוס כספים. חללים לעבודה זמינים עם שירותים כמו קפה, תה, מטבחים, ארונות, אינטרנט ללא הגבלה, אזורי טרקלין ופטיו. כל השירותים ניתנים בחינם לחברי תוכנית החממה, בתנאים מעטים.

סמלי לוגו של 50Lomi, 3BL ו- AddisInsight

iceaddis סייע לכמה חברות סטארט-אפ לרדת מהאדמה, כולל 50Lomi, 3BL ו- AddisInsight.

“באופן כללי, אנו דורשים שני דברים מסטארט-אפים בסוף תוכנית החממה לדגל שלנו,” אמר מרקוס. “ראשית, הם צריכים להשיק את המוצרים והשירותים שלהם בפועל לשוק בתוך 180 הימים. והדבר השני הוא מוכנות ההשקעה – על החברות להיות מוכנות להעביר את המוצר למשקיע פוטנציאלי ברגע שהוא יסיים. “

החברה ממשיכה לעקוב אחר סטארט-אפים אחרי שהם סיימו את התוכנית, אך נכון לעכשיו המאמצים מתמקדים בעיקר בהעלאת הסטארט-אפים מהשטח, במקום להאיץ אותם..

“אנו לא מספקים כרגע שירותים לשיפור צמיחת החברה,” אמר מרקוס. “ברצוננו, כמובן, אבל השוק עדיין לא מוכן – עדיין יש צורך עצום בשירותי דגירה.”

עד היום קהילת iceaddis מורכבת מ- 43 סטארט-אפים, חמישה מיזמים, ויותר מ -10,000 אנשים. זה עזר למספר עסקים לשגשג. ביניהם ניתן למצוא 50Lomi ופלטפורמת תכנון משאבים ארגוניים; 3BL, ארגון למטרות רווח שמעביר מים לבתים וחוות כפריים; ו- AddisInsight, פלטפורמת חדשות דיגיטלית.

תומכים ברפורמות רגילות ובהזדמנויות השקעה

מרקוס אמר לנו שראש ממשלת אתיופיה וזוכה פרס נובל, אבי אחמד, שנבחר בשנת 2018, עשה צעדים גדולים מבחינת הרפורמה הכלכלית והפוליטית..

“הממשל החדש שינה את הכיוון הכללי והמנטליות בשנתיים האחרונות, ואחת הרפורמות הראשונות התייחסו למגזר הטלקום”, אמר. “עדיין יש לנו דרך ארוכה לעבור, אבל הייתה התקדמות מסוימת.”

ביוני 2019 הודיע ​​ראש הממשלה כי אתיופיה תמכור נתח של 30% עד 40% ממונופול הטלקום הממשלתי שלה, אתיו טלקום, תוך פירוק החברה באסטרטגיית הפרטה. הבחירות הכלליות באתיופיה בשנת 2020 אמורות להתקיים ב -29 באוגוסט השנה, מה שעשוי לסלול את הדרך לרפורמה נוספת.

מרקוס אמר כי הוא מקווה לראות התקדמות מבחינת נוחות העסק עבור יזמים אתיופים. לדוגמה, מדיניות שוטפת סביב רישום עסקי הופכת את סגירת ההפעלה הראשונה והפעלה אחר מסורבל שלא לצורך.

“יזמים צריכים לבדוק אם יש להם התאמה של שוק מוצרים, ואם לא, הם רוצים להמשיך לדבר הבא, אבל סגירת חברה היא קשה מאוד – לפעמים התהליך יכול לארוך שלוש שנים בגלל המדיניות הפדרלית, ” הוא אמר. “זה משהו שראש הממשלה מתחיל להתייחס אליו.”

בינתיים, iceaddis פועלת ליצירת הזדמנויות מימון לחברות הזנק הטכנולוגיות בהן היא תומכת, מכיוון שרשת ההשקעות באתיופיה מוגבלת.

“יש הזדמנויות למימון מיקרו ב -1,000 דולר לערך, והשקעות גדולות יותר של חברות אקוויטי פרטיות – אך בדרך כלל הן מתחילות במיליון דולר ומתמקדות בענפי העיבוד האגרו והייצור”, אמר מרקוס. “הסטארט-אפים הטכניים שלנו מחפשים משהו בין 10,000 ל -250,000 $, ואף אחד לא מספק את השירות הזה כרגע.”

כדי להתגבר על אתגרים אלה, iceaddis ממנפת את המשקיעים הזרים וגם מעודדת הפעלת אתחול – שיטה לפתיחת עסק ללא עזרה חיצונית.

“זו הסיבה שאחת הדרישות העיקריות שלנו היא שהם צריכים להשיק את המוצרים שלהם תוך פרק זמן קצר – כדי שיוכלו להתחיל להרוויח כסף מהשירותים שלהם,” אמר.

הבא הבא: הרחבה אזורית ושותפויות ציבוריות-פרטיות

לעתיד יש עתיד עמוס. איקדיס מתכננת בימים אלה להתרחב עם השקת Icehawassa ומתכננת מיקומים נוספים ככל שתעשיית התקשורת תמשיך לצמוח..

Iceaddis בוחנת גם שותפויות ציבוריות-פרטיות כהזדמנויות בר-קיימא לדגירה יזמית ולהאצה באזור..

“מלבד זאת, אנו מקווים לסיים עם כמה סטארטאפים של חד קרן באתיופיה,” אמר מרקוס. “זה החזון הגדול ביותר שלנו בכל עת שאנחנו ממשיכים לתמוך בחברות סטארט-אפ במדינה.”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map